FAQ
Skąd biorą się rozbieżności kolorystyczne pomiędzy moim projektem a otrzymaną etykietą?
Różnice mogą brać się na ogół z różnic w sposobie kalibracji urządzeń (chociażby monitora klienta). Cały nasz park maszynowy został skalibrowany pod kątem oferowanych przez nas produktów. Dla klientów zamawiających nowe wzory etykiet sugerujemy przygotowanie proof’a do każdego nowego projektu przed zamówieniem materiałów w docelowej ilości.
Co składa się na ostateczną wartość zamówienia?
Prócz wielkości nakładu na ostateczną wartość zamówienia wpływa ilość polimerów jaką należy przygotować do druku, użytych materiałów i użytych uszlachetnień a także kwestie transportu lub magazynowania
Jak złożyć zamówienie i jak przebiegają etapy jego realizacji?
Po przesłaniu projektu graficznego sprawdzamy jego poprawność, korygujemy ewentualne błędy i proponujemy najkorzystniejsze rozwiązania oraz uzgadniamy wymagane przez Państwa kwestie techniczne (rodzaj materiału, wielkość roli, nawój itp.) Wstępnie przygotowany projekt przesyłamy do akceptacji. Po zaakceptowaniu i otrzymaniu zamówienia przystępujemy do procesu przygotowania materiałów do druku (układ projektu do produkcji i przygotowanie form drukowych) i samego druku.
Jakiego rodzaju uszlachetnienia stosujecie w druku fleksograficznym?
Możemy zastosować farby specjalne (złota, srebrna, brokatowa, luminescencyjna), stamping (złota lub srebrna folia), wybiórcze lakierowanie fragmentów grafiki a także lakier wypukły uzyskiwany metodą sitodruku. Oferujemy także etykiety wielowarstwową (peel off, sandwich)
Z jakiej palety kolorów dodatkowych korzystacie i jak wygląda ich odwzorowanie?
Stosowaną przez nas paletą jest PANTONE Solid Coated, ale stosujemt też farby z palety PANTONE solid coated metallics. Odwzorowanie kolorów PANTONE na materiale sprawdzane jest za pomocą spektrofotometru.
Z czego wynikają różnice pomiędzy wydrukiem tej samej etykiety na papierze i folii?
Drukowanie etykiety przy użyciu tych samych form drukowych na papierze i folii może wykazywać drobne różnice pomiędzy kolorystyką na tych materiałach.
Wynika to przede wszystkich z różnic w specyfice tych materiałów, dlatego dla uzyskania kolorystyki zgodnej z projektem przy przygotowywaniu polimerów stosujemy przygotowane przez nas profile dla danych materiałów.
Jaki jest czas realizacji zamówienia?
Czas realizacji zamówienia zależny jest do aktualnej dostępności materiałów i wynosi 5-7 dni roboczych w przypadku wznowienia drukowanej już etykiety lub 7-10 dni roboczych w przypadku nowej etykiety. W przypadku nowej etykiety czas ten liczony jest od daty akceptacji pliku przez klienta.
Jaka jest maksymalna ilość kolorów którą można użyć w projekcie?
Nasz park maszynowy zawiera sprzęt oferujący możliwość zadruku do 10 kolorów. Liczba ta jest jednak pomniejszana o użyte w projekcie lakiery bezbarwne lub inne formy zdobienia wynikające ze specyfiki danego projektu.
Istnieje możliwość zastosowania tzw. „drugiego przelotu” i ponowne nadrukowanie do 10 kolorów.
Czy oferowana jest możliwość magazynowania i transportu etykiet?
Tak. Należy to jednak omówić przy wycenie zamówienia.
Dlaczego graficy sugerują wprowadzenie zmian w naszych projektach?
Na ogół sugestie zmian wynikają z dostosowania projektów do specyfiki druki fleksograficznego. Dzięki doświadczeniu naszych grafików możemy doradzić i zasugerować jak uzyskać lepszy efekt na finalnie wydrukowanej etykiecie.
Stąd m.in. sugestie by np. do tekstów wykorzystujących kilka kolorów składowych stosować odpowiadający im jeden kolor PANTONE.
Kto ponosi koszt nowego wykrojnika?
Mamy bardzo szeroką bazę wykrojników o zróżnicowanych kształtach co pozwala nam proponować wiele różnych wariantów dla etykiet. Jeśli klient, nie znajdzie nic odpowiedniego dla siebie możemy zamówić nowy wykrojnik, a jego koszt wliczany jest w wartość zamówienia.
Czy sposób nawoju etykiet ma wpływ na wartość zamówienia?
Tak, może mieć wpływ na wartość zamówienia, ale z reguły jest to zauważalne przy niskich nakładach.
Jakie są wymagania techniczne dla przygotowania projektów graficznych do druku fleksograficznego?
Przyjmujemy pliki w formatach .pdf, .cdr, .ai oraz .psd, przygotowane w palecie barwnej CMYK + PANTONE jeśli występują w projekcie. Wymagana rozdzielczość bitmap to 300 dpi.
WAŻNE! Przy druku fleksograficznym przejścia tonalne do 0 tworzą widoczne „odcięcie” dlatego sugerowana najniższa wartość danego koloru to 1-2%.
Realizacji jakich najniższych nakładów w druku fleksograficznym możecie się podjąć?
Druk fleksograficzny najlepiej sprawdza się przy wysokich nakładach. Jego atrakcyjność cenowa zaczyna się w granicach 10 000 szt., natomiast możliwy jest też wydruk mniejszych nakładów po wcześniejszym uzgodnieniu warunków. Jesteśmy otwarci na potrzeby klienta.