Co to są etykiety wielowarstwowe?

Co to są etykiety wielowarstwowe?

Etykiety stanowią nieodzowny element każdego produktu wprowadzanego na rynek oraz pełnią bardzo ważną rolę- po pierwsze, zawierają wszelkie niezbędne informacje na temat produktu, jego składu, użytkowania, po drugie zaś sprawdzają się jako doskonały element marketingowy, przyciągając uwagę klienta i zachęcając do zakupu. Istnieje wiele rodzajów etykiet, które dopasowywane są zarówno do potrzeb, jak i możliwości danego opakowania i produktu, do najpopularniejszych zaś należą etykiety wielowarstwowe.

Na wstępie wyjaśnić należy, że etykiety na produktach są na tyle istotne, że aż wymagane i regulowane odpowiednimi przepisami prawa. Co prawda nie odnoszą się one w sposób bezpośredni do samych etykiet, ale do informacji, które obowiązkowo muszą się na nich znaleźć. Jednocześnie etykieta staje się więc obowiązkowym elementem każdego produktu, który trafia na rynek. W zależności od jego rodzaju, na etykiecie musi znaleźć się mniej lub więcej informacji. Wydawałoby się, że największy problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z niewielkim produktem i jego opakowaniem, który jest chociażby produktem spożywczym, kosmetykiem lub lekiem- wymagają one zamieszczenia największej ilości informacji. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem stają się właśnie etykiety wielowarstwowe.

Czym są etykiety wielowarstwowe?

Etykiety wielowarstwowe to etykiety produktowe składające się z kilku warstw, które są na siebie nałożone oraz trwale ze sobą połączone, jednak możliwe jest obejrzenie każdej z nich osobno. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od etykiet tradycyjnych, zaś różnicę widać dopiero po ich otwarciu. Dzięki takiej budowie można na nich zamieścić wiele informacji, a jednocześnie zadbać o to, by zawarty na etykiecie tekst przygotowany był czytelną czcionką. Na etykiety wielowarstwowe składa się zarówno tekst, jak i grafika, przy czym zwykle górna warstwa etykiety, tzw. tytułowa, zawiera nieco mniej tekstu a więcej grafiki- po to, by przyciągała uwagę potencjalnego klienta. Tego typu etykiety, podobnie jak tradycyjne, wykonane są z różnego rodzaju materiałów, występują w rozmaitych wielkościach oraz mogą przybierać różne kształty i zawierać dodatkowe elementy czy ozdobniki.

Rodzaje etykiet wielowarstwowych

Etykiety wielowarstwowe często zamiennie nazywane są etykietami peel off, double-layer, czy też gizmo, a tymczasem jest to błędem, gdyż tak naprawdę są to odrębne nazwy poszczególnych rodzajów etykiet wielowarstwowych. I choć wszystkie charakteryzują się tym, że umożliwiają zamieszczenie na nich dużej ilości informacji, to jednak każda z nich ma nieco inną budowę i wygląd.

Wśród etykiet wielowarstwowych wymienić możemy przede wszystkim:

  • etykiety sandwich- to etykieta składająca się z dwóch nałożonych na siebie warstw, przy czym dolna warstwa, tzw. etykieta bazowa, pokryta jest klejem. Mogą być one zadrukowane ze wszystkich stron, z wyjątkiem tej, na której znajduje się klej. Często drukowane są na nich kody lub kupony promocyjne, zawierające zmienne dane, ale także wykorzystywane są przez firmy kurierskie, w magazynach, administracji, biurach oraz na poczcie;
  • etykiety peel off- to etykiety składające się z dwóch lub trzech warstw, wykonanych w technologii, która umożliwia- dzięki zastosowaniu specjalnego kleju- ich wielorazowe odklejanie i ponowne przyklejanie, tworząc pewnego rodzaju książeczkę. Mogą być one zadrukowane ze wszystkich stron, z wyjątkiem tej, na której znajduje się klej. Dodatkowo istnieje możliwość umieszczenia na etykiecie frontowej specjalnego uchwytu, znacznie ułatwiającego odklejanie. Etykiety peel off najczęściej wykorzystywane są w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i chemicznej;
  • etykiety Booklet- to wielostronicowe etykiety, które składają się z etykiety bazowej, broszury papierowej oraz górnej folii zabezpieczającej w formie laminatu. Broszura złożona jest w sposób harmonijkowy, umieszczona pośrodku i przytwierdzona zarówno do etykiety bazowej, jak i zabezpieczającej, tworząc małą książeczkę. Laminat umieszczony na wierzchu chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi oraz szczelnie zamyka całą etykietę;
  • etykiety Leporello- są etykiety podobne do etykiet Booklet, z tym że całość jest bezpośrednio przyklejona do etykiety bazowej oraz nie zawiera ona wierzchniej warstwy laminatu. Do otwarcia etykiety służy perforacja, natomiast raz otwartej etykiety nie można ponownie zamknąć;
  • etykiety owijające- przeznaczone do okrągłych opakowań, do których przymocowane są powierzchnią samoprzylepną. Mogą osiągać różną długość i być owinięte wokół opakowania, przy czym można je wielokrotnie otwierać i zamykać. Etykiety te mogą być zarówno papierowe, jak i foliowe, dodatkowo zawierać mogą także przejrzysty laminat, stanowiący dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Zastosowanie etykiet wielowarstwowych

Etykiety wielowarstwowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można śmiało rzec, że jest to obecnie grupa najczęściej wykorzystywanych etykiet. Ze względu na możliwości, etykiety wielowarstwowe stosują przede wszystkim branże farmaceutyczne,  kosmetyczne, chemiczne i spożywcze, gdyż z łatwością mogą na nich zamieścić wszystkie wymagana przepisami informacje. Po etykiety te chętnie sięgają także producenci, którzy chcą reklamować szerszą ofertę swoich produktów lub też przygotowali specjalne promocje, o których chcą poinformować klientów.

Etykiety wielowarstwowe nadają się do wszystkich rodzajów opakowań- można je swobodnie dopasować pod względem objętości, wielkości, kształtu, materiału wykonania i wielu innych parametrów, dzięki czemu są tak popularne i lubiane. Ponadto koszt ich wytworzenia jest stosunkowo nieduży, co stanowi kolejną wartość dodaną, z której chętnie korzystają producenci.

EnglishPolish