Co powinno znaleźć się na etykietach kosmetyków?

Co powinno znaleźć się na etykietach kosmetyków?

Branża kosmetyczna jest obecnie z jedną z najlepiej rozwijających się i przynoszących korzyści gałęzi przemysłu nie tylko w Polsce, ale i na cały świecie. Jest to jednak dziedzina niezwykle wymagająca i nic w tym dziwnego, bowiem od dostępnych na rynku kosmetyków zależy nie tylko piękno, ale także zdrowie i życie ludzkie. Bardzo ważne są więc etykiety poszczególnych kosmetyków. Sprawdźmy, co powinno się na nich znaleźć.

Etykiety kosmetyków są istotne pod kilkoma względami- po pierwsze, są nośnikiem najważniejszych informacji o produkcie, po drugie- mają znaczenie również od strony wizualnej i marketingowej, bowiem w dużej mierze pływają na atrakcyjność kosmetyku oraz postrzeganie produktu i marki przez klienta.

Zasady etykietowania kosmetyków- obowiązujące prawo

O tym, jak ważne jest prawidłowe etykietowanie produktów kosmetycznych świadczy chociażby fakt, iż kwestia ta została uregulowana prawnie. Producentów obowiązują wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. , przy czym jest ono jednolite dla wszystkich państw członkowskich UE. Ponadto nie można zapominać o polskiej Ustawie o produktach kosmetycznych z dnia 30 marca 2001 r., w której również zawarto istotne informacje.

Co powinna zawierać etykieta kosmetyku?

Na każdym jednostokowym opakowaniu danego kosmetyku musi znaleźć się szereg istotnych dla konsumenta informacji. Umieszczane są one zwykle na etykiecie produktu, przy czym dzielą się na informacje obowiązkowe oraz informacje dodatkowe (nieobowiązkowe).
Informacje obowiązkowe

Do informacji, które producent obowiązkowo musi zamieścić na etykiecie produktu, by ten mógł trafić do sprzedaży, należą:

  • nazwa handlowa produktu;
  • nazwa i adres firmy/producenta;
  • kraj pochodzenia;
  • ilość preparatu w jednostkowym opakowaniu;
  • numer lub inne oznaczenie partii;
  • data minimalnej trwałości produktu;
  • symbol PAO (Period After Opening)- czas po otwarciu produktu, w kórym zachowuje on swoje właściwości;
  •  skład- podany w kolejności największej zawartości oraz według nazw międzynarodowych;
  • szczególne ostrzeżenia.

Informacje dodatkowe

Poza informacjami obowiązkowymi, na etykiecie umieścić można także inne, dodatkowe a nieobowiązkowe, ale istotne z punktu widzenia producenta informacje. Należą do nich m.in.:

  • informację o certyfikatach potwierdzających naturalny, ekologiczny lub organiczny skład produktu;
  • oznakowanie opakowania- jego rodzaju i możliwości recyklingu;
  • warunki przechowywania kosmetyku;
  • informacje o funkcjach, jakie pełni kosmetyk;
  • dodatkowe symbole i znaki graficzne.

Jeśli sam produkt jest niewielkich rozmiarów i nie ma możliwości umieszczenia na nim etykiety, wówczas powinna być do niego dołączona ulotka, zawierająca powyższe informacje. Oczywiście są to wytyczne bardzo szczegółowo wyjaśnione w poszczególnych przepisach prawnych- istnieją także pewne rozgraniczenia, w zależności od rodzaju i składu danych produktów.

Etykiety na kosmetyki- źródło informacji oraz atrakcyjny wyróżnik produktu

Wspomnieliśmy już wcześniej, że etykiety na kosmetykach, prócz oczywistej i wymuszonej prawnie funkcji informacyjnej, pełnią jeszcze jedną, istotną rolę, a mianowicie wpływają na estetykę produktu, przyciągając wzrok konsumenta i zachęcając do sięgnięcia po kosmetyk. Dlatego ważny jest zarówno wybór odpowiedniej etykiety, jak również jej projekt graficzny.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że umieszczone na kosmetykach informacje muszą być widoczne, czytelne, zrozumiałe oraz nieusuwalne. Ponadto powinny być rozmieszczone w taki sposób, by łatwo można było odnaleźć interesujące nas informacje. Prócz treści, liczy się także szata graficzna. Współczesny klient często „kupuje oczami”, dlatego niezwykle ważne jest takie zaprojektowanie etykiety, by była atrakcyjna i rzucająca się w oczy.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów etykiet, które z powodzeniem mogą zostać zastosowane na kosmetykach. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami, zarówno samego kosmetyku, jak i jego opakowania, ilością tekstu koniecznego do umieszczenia na etykiecie, a także własnymi upodobaniami oraz ogólną koncepcją graficzną przyjętą przez markę.

EnglishPolish